Perşembe, Temmuz 18

Tıp literatüründe böylesi yok! Dünyada ilk defa Türkiye’de görüldü

Yalova’da yaşayan Fransız asıllı otistik hasta Rana Akgül’e (10) glomus tümörü tanısı konuldu. Fransız doktorların kendisi hakkında bilgi sahibi olmadığı için görmezden geldiği ve Türkiye’deki birçok hastanede doktorlar tarafından “ameliyat masasında kalacağı ve felç olacağı” söylenen Akgül, başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgili Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, şunları söyledi: “Rana özel bir çocuk ve yaklaşık 5 yıldır boyunda kitle sorunu olan bir hasta. İlk başta bunun lenf bezi olduğunu düşünüp o açıdan takip ettiler ama sonra baktılar ve bunun lenf bezi değil, tümör olduğunu keşfettiler. Hastamız Yalova’dan aramıza katıldı. Beklemenin bir anlamı olmadığını söyledim. Çünkü bekledikçe büyüyecek ve çıkarılması zorlaşacaktır. Keşke küçükken daha önce bakılsaydı. Doktorlarımız bazen bu tümörün çok sık görülmemesi ve hastayı takip edebilecek kadar zaman kazanmaları nedeniyle ne yapacaklarını bilemiyorlar. Fakat bu hastaya yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Kızımızda da bunu gördük. Küçük bir tümör büyüdükçe daha büyük bir sorun haline gelir. Çıkarmak bizim için zordu, hasta için de zor. 10 yaşındaki bir çocuktan 6,5 cm’lik tümörü çıkardık. “Çıkarma sırasında ciddi sorunlar yaşanabilirdi ama Allah’a şükür hiçbir sorun yaşamadık” dedi.

“DÜNYADA İLK DEFA OTİZMLİ BİR HASTADAKİ Glomus Tümörünü Çıkardık”

Glomus tümörü tanısı konulur konulmaz ameliyatın planlanması gerektiğini vurgulayan Başel, şöyle konuştu: “Ameliyat yapılamıyorsa tedaviye başvurulmalıdır. İkinci bir hata olarak biyopsi yapmaya çalışıyorlar. Bu hastaya da teklif edildi ama ben böyle bir şey yapma dedim. Çünkü biyopsi ani kanama ve acil ameliyat gerektirebilir. O zaman işler daha da karmaşıklaşacak. Ve bu kızımız özel bir küçük kız. Literatürü taradım. Otizmli bir hastada glomus tümörünü çıkaran ilk kişi bizdik. Dünyada ilk. Literatür incelememde başka bir şey göremedim. Çocuk olmak da önemlidir. Bu yaşlarda genellikle görülmez. Şu ana kadar Rana’lı üç hastamız oldu. “Yani literatürde dünyada ilk kez otizmli bir hastada glomus tümörünü çıkardık ve bu çok büyük bir tümördü” dedi.

“HİÇBİR RİSK OLUŞMADI”

Baba Orhan Akgül, kızı Rana’nın ilk olarak Fransa’daki aile doktoruna götürüldüğünü belirterek, “Orada önemli bir şey olmadığını söylediler. Daha sonra Türkiye’de nöbet geçirdi. MR’da kitle olduğunu gören doktorlar bizi çok korkuttu. Oğlumuzun felçli olabileceğini ve masaya bırakılacağını söylediler. Sonra aramaya başladım. Halil Bey karşımıza çıktı. Hakkında yapılan yorumlar ve bize duyduğu güven doğrultusunda kendisini burada ameliyat etmeye karar verdik. Bilet aldık ve geldik. Buraya biraz kaygılı ve kaygılı geldim. Çünkü Van dediğimde insanların vereceği tepkilerden endişeleniyordum. Allah’a şükür sağlık durumu iyi. Bize söylenen risklerin hiçbiri gerçekleşmedi. Sesine de hiçbir şey olmadı. Otizmli olduğu için zaten bazı sözleri söylemişti. “Umarım bu ameliyattan sonra ses telleri rahatlayacağı için konuşmasının daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

“KIZIMIZLA AMELİYATTA KONUŞTUĞUMUZ GİBİ BİZİ KIZIMIZ OLDU”

Anne Zeynep Akgül, kızının 2 ay önce epilepsi krizi geçirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Bursa’da birçok hastaneye gittik ama beklediğimizi bulamadı. Anne-baba olarak bizi çok korkuttular. Çok şükür Halil hocaya ulaştık. Halil’in öğretmeni hemen gelmenizi söyledi. Büyük bir kaygıyla geldik ama hiçbir risk olmadığı söylendi. Allah Halil hocadan razı olsun. Kızımızı ameliyatta nasıl doğurttuysak aynı şekilde bize geri verdi. “Allah onun gibi öğretmenleri aramızdan ayırmasın” dedi.

İHA

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
510 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi510 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi
Alzheimer hastası kadının talihsiz ölümü!  Buzdolabında odun sobası yandıAlzheimer hastası kadının talihsiz ölümü! Buzdolabında odun sobası yandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye tepkisi: Utanmadan kendini bölücü örgütün uzantılarının yanında konumlandırıyorCumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye tepkisi: Utanmadan kendini bölücü örgütün uzantılarının yanında konumlandırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: izmir hava durumu- maçı ne zaman- Adana Namaz Vakitleri - Bursa -
Antalya Haber Sunucu