Cumartesi, Temmuz 20

Suriye’de Danimarka için ‘ajanlık’ yaptığını iddia eden militan davayı kaybetti

Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmaktan suçlu bulunan Ahmed Samsam, aslında Danimarka gizli servisi için çalıştığını iddia etti. Samsam, Danimarka gizli servisine karşı açılan davayı kaybetti.

REKLAM

Danimarka gizli servisi, Suriye’de kendileri adına gizli ajan olarak çalıştığını iddia eden Suriye kökenli Danimarkalı bir adamın açtığı davayı kazandı.

2017 yılında İspanya’da yakalanan Ahmed Samsam, IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Samsam, 2013 ve 2014 yıllarında Danimarka gizli servisi PET ve askeri istihbarat servisi FE’ye yabancı cihatçılar hakkında bilgi sağlamak için Suriye’ye gittiğini iddia ettiği için haksız yere cezalandırıldığını söyledi.

Samsam, bu suçlamaları kabul etmemesi üzerine Danimarka’da bu iki istihbarat teşkilatı aleyhine dava açtı.

Kopenhag’daki Doğu Yüksek Mahkemesi, Samsam’ın davasının İspanya’da yeniden görülmesine izin verecek herhangi bir delil sunmadığına karar verdi.

Samsam’ın karara Danimarka’nın en yüksek mahkemesine itiraz ettiği bildirildi.

Danimarka’da sabıkası bulunan eski bir çete üyesi olan Samsam, 2012 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetine karşı savaşmak için Suriye’ye gittiğini itiraf ediyor. Ancak kendisi, Kataib Al Iman adlı bir grupla birlikte savaştığını iddia ederek IŞİD’le bağlantısı olduğu yönündeki suçlamaları reddediyor.

2013 ve 2014 yıllarında PET ve daha sonra FE için Suriye’de gizli görevde bulunduğunu iddia eden Samsar’a göre, görevi Danimarkalı cihatçılar hakkında casusluk yapmaktı.

2018 yılında İspanya ulusal mahkemesi, Suriye’deki büyük çatışmalara katılan Samsam’ı IŞİD’le çalışan yabancı savaşçı olduğu suçlamasıyla mahkum etmişti.

Samsam ayrıca İspanya’da terörü finanse etmek, İspanya’ya ateşli silah sağlamak ve sosyal medyada cihadı teşvik etmekten suçlu bulundu. Ceza bir üst mahkeme tarafından onaylandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu