Perşembe, Temmuz 18

Son dakika | ABD’den Türkiye’ye F-16 satışına onay!

Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye 40 adet F-16 savaş uçağı satışı ve mevcut F-16’ların modernizasyonu konusunda Kongre’ye resmi bildirimde bulundu. ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 modernizasyon kitinin Türkiye’ye satışına onay veren resmi tebliği Kongre’ye gönderdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dışişleri Bakanlığı, F-16’ların alımı, modernizasyonu ve ilgili ekipmanların yaklaşık 23 milyar dolar bedelle Türkiye Cumhuriyeti’ne satışına onay verilmesine karar vermiştir.” Açıklamalarda bulunularak, Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’nın ilgili sertifikayı bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

Açıklamada, F-16’ların Türkiye’ye satışının NATO’nun güvenliği ve istikrarı açısından önemli olduğu vurgulanarak, 40 yeni F-16 savaş uçağı ve 79 F-16 modernizasyon kitinin yanı sıra ilgililerin de satışa sunulacağı belirtildi. Ankara’ya ekipman sağlanacak.

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış tebliğine kongre itirazının olmaması gerekiyor.

SENATO DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ VE TEMSİLCİLER MECLİSİ DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ TARAFINDAN DEVİRİN ONAYI

Ayrıca, yabancı silah satışlarını denetlemekle görevli Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, F-16’ların Türkiye’ye satışını onaylayacağını açıkladı.

Aynı zamanda Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinden memnun olduğunu ve F-16 satışını onaylayacaklarını söyledi. Türkiye’nin şu anki durumu ortada.

KONGRENİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN 15 GÜN VAR

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal bir süresi var ve bu süre içinde herhangi bir itiraz olmazsa satış resmi olarak yapılıyor.

İlgili mevzuata göre söz konusu süre NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 gündür.

1

Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, yabancı ülkelere silah satışını değerlendirme ve uygun görüldüğü takdirde buna karşı çıkma hakkına sahiptir.

Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 Block 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçağa modernizasyon kiti talep etmişti. Geçtiğimiz yıl bazı Kongre üyeleri, F-16’ların satışına ilişkin ek maddeleri ABD Savunma Bakanlığı bütçe tasarısından çıkardı.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kağıthane'de saldırıya uğrayan kız, Murat Kurum'dan yardım istedi: Hayatım bittiKağıthane’de saldırıya uğrayan kız, Murat Kurum’dan yardım istedi: Hayatım bitti
İnşaat Müteahhitleri Birliği'ne operasyon!İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne operasyon!
Partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu! Partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: izmir hava durumu- maçı ne zaman- Adana Namaz Vakitleri - Bursa -
Antalya Haber Sunucu