Cumartesi, Temmuz 20

‘Küresel kaynama çağı başladı’: Temmuz’un kayıtlardaki en sıcak ay olması bekleniyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü ve Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, küresel sıcaklıkların temmuz ayında rekor kırmasının beklendiğini duyurdu.

REKLAM

Şiddetli sıcak hava dalgasının etkisiyle Güney Avrupa’da yangınlar sürüyor. Uzun süreli kuraklık ve 40 dereceyi aşan sıcaklıklar alevlerin daha da yayılmasını kolaylaştırıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü ve Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, küresel sıcaklıkların temmuz ayında rekor kırmasının beklendiğini duyurdu.

İklim değişikliğinin zararlı sonuçlarına karşı acil önlem alınması çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınma çağının bittiğini ve “küresel kaynama çağının” başladığını söyledi.

En popüler turistik bölgelerde çıkan orman yangınları da etkilenen insan sayısını artırdı. Tatil köyleri ve oteller boşaltıldı, birçok destinasyona uçuşlar iptal edildi.

Güney Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında yangınlar yaşanırken, Avrupa’nın orta kesimlerinde sıcaklıklar kış normal değerlerine geriledi. Polonya ile Slovakya arasındaki Tatra dağlarına kar yağdı.

Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın batı bölgesinde devam eden yangında yüzlerce ev hasar gördü.

Şiddetli rüzgar, alevleri şehrin dış mahallelerine kadar taşıdı.

Yunan adasındaki yangınlar toplu tahliyelere yol açtı. Rodos’ta alevler adanın yüzde 10 ila 20’sini etkiledi.

Yangınlar kıyı köyleri Kiotari, Gennadi, Pefki, Lindos, Lardos ve Kalathos’u sararken, turistlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 bin kişi tahliye edildi.

Korfu adasında yaklaşık 2.500 kişi yangınlardan korunmak için sığınak buldu. Euboea’da da yangınlar devam ediyor ve Girit’te alarm durumu yüksek.

İtalya

Sicilya adasının çeşitli bölgelerinde orman yangınları devam ediyor. Başkent Palermo ağır darbe aldı.

Şehrin havalimanı hafta başında kısa bir süreliğine kapatıldıktan sonra yeniden açıldı ancak otobüs ve tren gibi diğer toplu taşıma hizmetleri hâlâ kesintiye uğradı.

Catania, Trapani, Syracuse ve Messina kentlerinin çevresinde de yangınlar kaydedildi ve bölgede tahliyeler devam ediyor.

Etkilenen bölgelerde hava kalitesi zararlı seviyelere düşüyor ve bazı yerleşim yerlerinde elektrik ve su kesintileri yaşanıyor.

Ana karadaki Calabria bölgesinde yangınlar Reggio Calabria, Crotone ve Catanzaro çevresi dahil olmak üzere birçok bölgeye yayıldı.

Bölgede birçok yol trafiğe kapatıldı.

Puglia’da yoğunlaşan yangınlar nedeniyle sahil kasabası Vieste’den 2 binden fazla turist tahliye edildi.

Lecce’nin San Cataldo sahiline yaklaşan alevler nedeniyle yüze yakın kişi bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

REKLAM

Hırvatistan

Yangın, popüler turizm kenti Dubrovnik’in birkaç kilometre güneyinde çıktı.

Şiddetli rüzgarlar ve artan sıcaklıklar orman yangınlarının hızla yayılmasına neden oluyor.

İtfaiye uçakları ve itfaiye ekipleri, kontrol altında olduğu söylenen ancak rüzgarın şiddetlenmesi halinde yeniden yangın riski oluşturduğu belirtilen bölgede soğutma çalışmalarına devam ediyor.

ispanya

Salı günü Gran Canaria adasında yangın çıktı. Bölgedeki yüzlerce kişi kaçmak zorunda kaldı ve üç yol kapatıldı.

Yangınlar Caldera de Los Marteles bölgesinde yoğunlaştı ve şu anda adanın plajlarını ve sahil beldelerini etkilemiyor.

REKLAM

Şu anda Anakara İspanya orman yangınlarından etkilenmez.

Portekiz

Portekiz’in başkenti Lizbon yakınlarında beş yüzden fazla itfaiyeci yangına müdahale ediyor. Alevler 90 kişiyi evlerini terk etmek zorunda bıraktı ve 800 baş hayvan da tahliye edilmek zorunda kaldı.

Yangın çarşamba günü söndürüldü, ancak kuvvetli rüzgarın yeni bir yangına yol açabileceği gerekçesiyle itfaiye ekipleri tedbirli olmaya devam ediyor. Yangının yakındaki Sintra-Cascais Tabiat Parkı’na sıçramasından korkuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu