Cumartesi, Temmuz 20

İngiltere’de muhalefet lideri Starmer, yeni bir Brexit anlaşması istiyor

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Birleşik Krallık’ın Şubat 2020’de yürürlüğe giren AB’den ayrılma anlaşması 2025 yılında yenilenecek. Ocak 2025’ten önce ise Birleşik Krallık’ta genel seçimler düzenlenecek.

İngiltere’de ana muhalefette bulunan İşçi Partisi lideri Keir Starmer, yaklaşan genel seçimlerde sandıktan zaferle çıkmaları durumunda Brexit anlaşmasını köklü bir revizyondan geçireceklerini açıkladı.

REKLAM

Financial Times’a konuşan Starmer, Avrupa Birliği (AB) ile daha yakın bir ticaret ilişkisi istediğini ve bunun gelecek nesillere karşı bir sorumluluk olduğunu söyledi.

AB, gümrük birliği ve ortak pazara yeniden katılmayı reddeden Starmer, “[Eski İngiltere Başbakanı Boris] Johnson’ın yaptığı anlaşmanın iyi olmadığını neredeyse herkes kabul ediyor. Bu çok zayıf bir anlaşma. Birleşik Krallık için çok daha iyi bir anlaşma elde etmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kanada’da düzenlenen Küresel İlerleme Eylem Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, iş dünyası, hizmetler, güvenlik, inovasyon, araştırma ve diğer alanları kapsayan yeni bir anlaşmada “başarılabileceklerden daha fazlası” olduğunu söyledi.

Starmer FT’ye verdiği demeçte “Bu işi yürütmek zorundayız” dedi ve ekledi: “Bu geri dönmekle ilgili bir mesele değil. Ama bunu başaramayacağımızı kabul etmeyi reddediyorum.”

“Bunu söylerken gelecek nesilleri düşünüyorum,” diye ekleyen politikacı, 15 yaşındaki oğlu ile 12 yaşındaki kızını örnek göstererek “Gelecekleri hakkında onlara söyleyebileceğim tek şeyin, olabileceğinden daha kötü bir dünyada büyümelerine izin vermemek.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’ın Şubat 2020’de yürürlüğe giren AB’den ayrılma anlaşması 2025 yılında yenilenecek. Ocak 2025’ten önce ise Birleşik Krallık’ta genel seçimler düzenlenecek.

Brüksel’in Londra ile yeniden müzakere etmeye istekli olup olmadığı bilinmiyor.

Anketler merkez sol İşçi Partisi’ni iktidardaki Muhafazakarların önünde gösteriyor.

“Brexit hataydı” diyenlerin oranı rekor kırdı

43 yıllık AB üyeliğinin ardından Londra yönetimi 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda yüzde 52 oranında AB’den ayrılma yönünde oy kullanmıştı.

Fakat son anketlere göre Birleşik Krallık’ta Brexit’ten duyulan pişmanlık giderek artıyor.

İngiltere merkezli anket ve veri analiz şirketi YouGov’un yaptığı son kamuoyu yoklamasına göre, AB’den ayrılmanın bir hata olduğunu söyleyen İngilizlerin oranı yüzde 57’ye ulaşarak temmuz ayında rekor kırdı.

REKLAM

Bununla birlikte AB-İngiltere arasındaki yeni anlaşmalar ilişkilerin giderek daha olumlu bir hal aldığının sinyallerini veriyor.

Eylül ayında Londra, AB’nin 95.5 milyar euroluk bilim araştırma programı olan Horizon’a yeniden katılacağını açıkladı.

Anlaşma, İngiliz bilim insanlarının bir kez daha AB fonlarından yararlanabilmesi ve Avrupalı meslektaşlarıyla daha yakın işbirliği yapabilmesi anlamına geliyor.

Londra ve Brüksel temmuz ayında mali hizmetler alanında işbirliğini arttırmak üzere uzun zamandır beklenen bir anlaşma imzaladı.

Geçen hafta Lahey’i ziyaret eden Starmer salı günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere Paris’e gidecek.

REKLAM

Macron ve Starmer’ın Brexit sonrası ilişkilerin yanı sıra, göçmenlerin Manş Denizi’ni geçmelerini engellemek için AB ile olası bir geri dönüş anlaşmasını görüşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu