Cumartesi, Temmuz 20

Gine’de eski cunta lideri ağır silahlı kişilerce hapishaneden kaçırıldı

Gine, 2021’de darbeyle iktidara gelen askeri lider Mamady Doumbouya tarafından yönetiliyor.

REKLAM

Batı Afrika ülkesi Gine’de 2008 yılında kurulan askeri cuntanın eski lideri Musa Dadis Camara ve üç üst düzey yetkili, ağır silahlı kişiler tarafından hapishaneden kaçırıldı.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları, Camara ve diğer memurların tutulduğu Central House hapishanesinin yakınında silah sesleri duyulduktan sonra askeri araçların ve özel kuvvetlerin başkent Konakri sokaklarında polis kontrolü yaptığını söyledi.

Adalet Bakanı Charles Wright, “Saat 05.00 sıralarında ağır silahlı kişiler Konakri Merkez Cezaevi’ne saldırdı. 28 Eylül olaylarıyla ilgili duruşmada aralarında Yüzbaşı Moussa Dadis Camara’nın da bulunduğu dört sanıkla birlikte kaçmayı başardılar” dedi.

“Nerede olursa olsunlar bulunacaklar” diyen bakan, yasadışı göçmenlerin ülkeyi terk etmesini önlemek için Gine sınırlarının kapatıldığını da sözlerine ekledi.

Camara ve diğerleri, geçen yıl Gine güvenlik güçleri tarafından 28 Eylül 2009’da demokrasi yanlısı gösteriler sırasında 150 kişinin öldürüldüğü stadyum katliamı ve toplu tecavüzü planlamak suçlamasıyla yargılanıyordu.

Olayın sorumluluğunu reddeden Camara, zulmün sorumlusunun başıboş askerler olduğunu iddia ediyor.

Gine, 2021’de darbeyle iktidara gelen askeri lider Mamady Doumbouya tarafından yönetiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu