Cumartesi, Temmuz 20

Bağırsak Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir? Bağırsak Sorunlarına Hangi Bölüm Bakar?

Bağırsak hastalıkları insanların sağlığını etkileyen ve sosyal yaşamlarında ciddi sorunlara yol açan bir durumdur. Bu nedenle bağırsak sorunu yaşayan kişilerin bu hastalığı ihmal etmemesi ve bir an önce uzman doktora başvurması gerekmektedir.

Bağırsak hastalıkları için hangi doktora başvurmalısınız?

Bağırsak problemi yaşayan kişilerin genel cerraha başvurması gerekmektedir.

Bağırsak sorunlarıyla hangi bölüm ilgilenir?

Bağırsak sorunlarıyla ilgilenen bölümler Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji klinikleridir. Bağırsak rahatsızlığı yaşayan ve bağırsak hastalığı belirtileri yaşayan kişilerin doktordan randevu alıp muayene olmaları gerekmektedir.

Bu hastaların öncelikle Genel Cerrahi bölümünde muayene edilmesi gerekir ve muayene sonrasında bağırsakta sorun tespit edilmesi durumunda hastalar Gastroenteroloji bölümüne yönlendirilir.

Bağırsak hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Dışkıda kan görmek,

Karın ağrısı,

Mide bulantısı,

Şişme,

Ateş,

kilo kaybı,

Kabızlık,

Kilo kaybı.

Bağırsak hastalıkları nelerdir?

Bağırsak Apsesi: Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak apsesi, bağırsağın iç kısmında meydana gelir. Vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Bağırsak apsesinin varlığı ultrason, kan testi ve MR gibi tetkiklerle ortaya çıkar.

İshal: Birkaç gün süren ve kendi kendine geçmeyen uzun süreli ishal, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İnflamatuar barsak hastalığı ya da çölyak hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülebilir.

Hemoroid: Dışkılama sırasında ıkınma ve bağırsağın aşırı kasılması sonucu oluşan hemoroid, bu bölgede kanamaya neden olur. Hemoroid genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak hastalığın seyrine bağlı olarak cerrahi olarak da tedavi edilebilir.

Kabızlık: Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu ortaya çıkan bu durum, tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açmaktadır.

İrritabl bağırsak sendromu: Bu rahatsızlıkta aşırı tuvalete gitme ihtiyacı, hazımsızlık, ishal, karın ağrısı ve aşırı gaz gözlenir.

Kolit: Bağırsak iltihabının genel isimlendirmesidir. Bağırsak mukozasında iltihaplanma meydana gelir.

Çölyak hastalığı: Bağırsakta malabsorbsiyon bozukluğudur.

Kolon kanseri: Kalın bağırsakta polip gelişmişse poliplerin araştırılması gerekir.

Bağırsak hastalıkları için hangi doktora başvurmalısınız? Bağırsak sorunlarıyla hangi bölüm ilgilenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu