Perşembe, Temmuz 18

AB, Ermenistan ve Azerbaycan’ın ortak ‘barış mesajı’ndan memnun

Taraflar yakın gelecekte güven artırıcı önlemleri tartışmaya devam edeceklerini ve uluslararası toplumdan destek isteyeceklerini belirtirken, Avrupa Birliği gelişmeleri “ileriye doğru atılmış büyük bir adım” olarak değerlendirdi.

REKLAM

Ermenistan ve Azerbaycan, Dağlık Karabağ’da “güven artırıcı somut önlemler” alma sözü verdiler ve “ilişkilerini normalleştirme ve bir barış anlaşması imzalama niyetlerini” yeniden doğruladılar.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın makamları arasında yapılan görüşmelerin ardından Bakü ve Erivan tarafından yayınlanan ortak açıklamada, iki Azeri askerin serbest bırakılması karşılığında 32 Ermeni savaş esirinin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

“Büyük ilerleme”

Taraflar, yakın gelecekte alınacak güven artırıcı tedbirlerin tartışılmaya devam edeceğini ve uluslararası toplumdan destek aranacağını belirtirken, Avrupa Birliği de gelişmeleri “ileriye doğru büyük bir adım” olarak değerlendirdi.

“Bugün kaydedilen ilerleme önemli bir adımı temsil ediyor. Şimdi liderlere, Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşmasını bir an önce sonuçlandırmaya çağırıyorum.” Bu, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada belirtildi.

Azerbaycan, krizin 30 yıldır devam ettiği Dağlık Karabağ’a yönelik son Eylül operasyonunda Ermenistan’a karşı büyük bir avantaj elde etti. Bölgedeki Ermeni ayrılıkçı güçler silahlarını bırakma kararı aldı.

Bölgedeki Ermeni nüfusun neredeyse tamamı topraklarını terk ederek Ermenistan’a göç etti.

Ancak iki ülke arasındaki sınırda düzenli olarak çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Örneğin Ermenistan, Pazartesi günü geç saatlerde Azerbaycan’ın Nahçıvan bölgesi sınırı yakınlarında bir askerinin öldürüldüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: izmir hava durumu- maçı ne zaman- Adana Namaz Vakitleri - Bursa -
Antalya Haber Sunucu